Polecam

Istnieją książki szczególnie warte polecenia. Przedstawiam parę takich, które moim zdaniem, naprawdę mogą pomóc zrozumieć zjawiska i problemy związane z psychologią.

Problemy osobiste

 "Dieta dr Beck. Myślenie wyszczuplające" J.S. Beck - obowiązkowa pozycja dla osób, które do tej pory bez powodzenia próbowały schudnąć. Autorka przekonuje, że największą trudnością przestrzegania diety jesteśmy my sami. Dlatego też proponuje sześciotygodniowy program zmiany myślenia o wadze, diecie i ćwiczeniach. Podpowiada, jak poradzić sobie z zachciankami, usprawiedliwianiem się, trudnymi sytuacjami. Pomaga utrzymać motywację, wytrwać w swoich postanowieniach i osiągnąć cel.

"Kobieta i poczucie własnej wartości" S. Dillon, M.C. Benson - wiele kobiet ma zbyt niskie poczucie własnej wartości. To poradnik dla tych, które chcą to zmienić. Książka stanowi świetne rozpoczęcie lub uzupełnienie psychoterapii.Związki


"Dlaczego ze sobą sypiamy" F. Hajcak, P. Garwood - zdarza się, że ludzie podejmują współżycie nie kierując się pożądaniem. Prowadzi to do rozczarowań i problemów. Książka opisuje pozaseksualne powody uprawiania seksu, skutki takiego współżycia dla danej osoby i związku oraz mini poradnik, jak poznać i unikać seksu bez pożądania.
"Kochać zbyt mocno (Kapcie potwora), czyli o tym jak wygląda przemoc domowa " R. B. Penfold - niezwykła pozycja. Niezwykła, bo przedstawia przemoc domową od początku, czyli pojawienia się, pokazuje jej pierwsze przejawy, po zakończenie jakim jest uwolnienie się z toksycznego związku. Niezwykła, bo autorka przeszła przez to piekło i opisała je bardzo dokładnie. I niezwykła ze względu na formę – historia przedstawiona jest w formie komiksu.


"Rozmowy o śmierci i umieraniu" E. Kubler - Ross - nie łatwo zrozumieć osobę śmiertelnie chorą, szczególnie jeśli samemu jest się zdrowym. Dr Kubler - Ross wykonała tytaniczną i pionierską pracę by przybliżyć ludzi umierających i zdrowych. Pozycja szczególnie ważna dla bliskich osób terminalnie chorych, ponieważ pozwala zrozumieć odchodzącego.


Seks

"Jego orgazm później. Poradnik dla myślących kobiet" I. Kerner - książki mogą być fascynujące, rozpalające wyobraźnie, inspirujące. "Jego orgazm później" to właśnie tego typu książka. Świetnie i lekko napisany przewodnik po jego, ale i jej seksualności. Zawiera pomysły na rozpalenie zmysłów, budzenie pożądania w stałym związku oraz techniczne udoskonalenie seksu. Gorąco polecam tą pozycję!Dziecko


"ADHD - zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Przewodnik dla rodziców i wychowawców" A. Kołakowski, T. Wolańczyk, A. Pisula, M. Skotnicka, A. Bryńska - obowiązkowa pozycja dla wszystkich mających kontakt z dziećmi ze zdiagnozowanym ADHD. Książka w przystępny sposób tłumaczy czym jest zespół nadpobudliwości psychoruchowej, jak pomóc osobom dotkniętym tym zaburzeniem oraz ich opiekunom.
"Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały - jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły" A. Faber, E. Mazlish - ciekawie przedstawiony poradnik komunikacji nie tylko dla rodziców i wychowawców. Książeczka wskazuje jakich błędów unikać i jak poprawić wzajemny kontakt z dzieckiem. Polecam nie tylko rodzicom i opiekunom borykającym się z problemami wychowawczymi, ale również wszystkim mającym kontakt z dziećmi.
"Wychowanie bez porażek" T. Gordon - obszerny poradnik dla opiekunów i wychowawców. Zawiera wiele cennych wskazówek pomagających utrzymać dobre i zdrowe relacje z dzieckiem. Polecam w szczególności osobom, które czują, że ustępują dziecku zbyt często lub traktują je zbyt surowo.Terapia

"Bulimia. Program terapii" M. Cooper, G. Todd, A. Wells - ta książka to kompletny program terapeutyczny dla osób cierpiących z powodu bulimii. Podręcznik daje gotowe narzędzia, by utrzymać motywację do zmian, zapanować nad objadaniem się, poradzić sobie z emocjami, przyjrzeć się przyczynom i zapobiec nawrotom. Jedynym minusem tej pozycji jest niezbyt łatwe słownictwo, ale liczne przykłady pomagają zrozumieć, o co chodziło autorom. Bezcenne dla osób z zaburzeniami odżywiania, które nie mogą z jakiegoś powodu zapewnić sobie profesjonalnej pomocy terapeuty.
"Umysł ponad nastrojem. Zmień nastrój poprzez zmianę sposobu myślenia" C. A. Padesky, D. Greenberger - podręcznik, a właściwie samopomocnik w ujęciu terapii poznawczo-behawioralnej. Polecam jako wsparcie lub uzupełnienie terapii lub pomoc dla bardzo systematycznych osób, które mają chęć i silną motywację by samemu uporać się z problemem.Polecane strony:

Get self help - dla osób poszukujący sposobów na zrozumienie swoich trudności i przezwyciężenie ich. Strona w języku angielskim

Krajowe Centrum ds. AIDS - strona zawiera najpotrzebniejsze informacje odnośnie HIV/AIDS

Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton - o edukacji seksualnej prawie wszystko

cd4 - kompleksowe źródło wiedzy na temat HIV / AIDS