Depresja

Depresja to nie tylko głęboki smutek i utrata radości życia. To także trudności ze zmobilizowaniem się do wszelkiej aktywności, zaburzenia snu i jedzenia, poczucie zmęczenia, czasem złe samopoczucie fizyczne.

Objawy mogą być przejściowe, albo utrzymywać się z różnym natężeniem przez cały czas. Jeśli utrzymują się długo lub są bardzo intensywne mogą przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu w pracy, w kontaktach z innymi, w pożyciu seksualnym.

Depresji towarzyszą negatywne myśli o sobie ("jestem do niczego"), świecie ("świat jest niesprawiedliwy"), przyszłości ("już zawsze będzie tak źle jak teraz"), które podtrzymują smutek czy apatię. Doświadczają ich prawie wszystkie osoby w depresji. Taki sposób myślenia jest niszczący dla samooceny, pewności siebie, relacji z innymi, energii do działania.

W czasie depresji wydarzenia są błędnie interpretowane. Osoba cierpiąca na depresję nie widzi ich takimi, jakie są naprawdę. Widzi wszystko i wszystkich w czarnych barwach. Doświadczenia negatywne zwracają uwagę i są zapamiętywane lepiej, niż doświadczenia pozytywne czy neutralne.

Także przyszłość nie wydaje się lepsza. Osoba taka ma wrażenie, że nic dobrego już jej nie spotka, nic się nie zmieni na lepsze. Czasem takie myśli prowadzą do samobójstwa.

W leczeniu depresji wysoce skuteczna jest terapia poznawczo - behawioralna. Polega na zmianie sposobu myślenia, poprawieniu relacji z innymi i zwiększeniu aktywności.