Artykuły napisane dla Zdrowomi.pl

Od czerwca 2011 roku współpracuję z portalem ZdrowoMi.pl. Portal stworzony jest z myślą o osobach pragnących zadbać o swoją urodę jak i zdrowie: te fizyczne i psychiczne. Co miesiąc na portalu publikowane są dwa teksty mojego autorstwa dotyczące uzależnień, lęków lub ciekawostek z zakresu psychologii i seksuologii.

"Asertywność - naucz się mówić NIE"
Spora grupa moich klientów, a szczególnie klientek, doświadcza trudności w odmawianiu. Słowo „nie” przechodzi im przez gardło z dużymi oporami.
Link

"Techniki opanowywania stresu"
Nie da się nie denerwować, nie przejmować i całkowicie uciec od stresu. Stres jest naturalnym mechanizmem przygotowującym nas do wysiłku, do walki lub ucieczki. W wyniku zdenerwowania myślimy na wyższych obrotach, mięśnie napinają się, serce bije szybciej, oddech przyspiesza.
Link

"Efekt placebo - czy skuteczność leczenia zależy od wiary w nie?"
Mówi się, że wiara może zdziałać cuda. Okazuje się, że w przypadku leków, czasem jest to prawda.
Link

"Ortoreksja - kiedy zdrowe odżywianie staje się obsesją"
Na pewnym etapie życia chyba każdemu zdarzyło się, że jadł tylko ściśle określone rzeczy i nic więcej. Znam siedmiolatka, który najchętniej jadłby wyłącznie zapiekanki, nastolatkę żywiącą się wyłącznie słodyczami oraz studentkę, która przez rok żyła jedząc wyłącznie płatki śniadaniowe.
Link

"Czy możliwe jest odgadnięcie myśli drugiej osoby?"
Wielu z nas, bardzo chciałoby czytać w myślach innych. Jakże byłoby to przydatne... Na przykład, można byłoby być wtedy pewnym uczuć ukochanej osoby, szkolnych ocen dziecka, opinii przyjaciółki o nowej fryzurze.
Link

"Planowanie czasu - kluczem do sukcesu"
Coraz częściej zdarza się, że mamy zbyt wiele obowiązków do wykonania w tym samym czasie, a nie jesteśmy w stanie rozciągnąć doby o kilka dodatkowych godzin.
Link

"Jak pozbyć się zimowej chandry"
Zimą wiele osób odczuwa spadek energii, większą senność i skłonność do łatwego męczenia się. Dla niektórych najlepszym rozwiązaniem byłoby zapaść w sen zimowy i przespać ten okres jak na przykład niedźwiedzie.
Link

"Kiedy i jak zacząć rozmawiać z nastolatkiem o seksie?"
Powiedzmy sobie szczerze - jeśli pierwsza rozmowa o seksie ma się odbyć wtedy, gdy dziecko jest już nastolatkiem, to będzie ona bardzo trudna i dla niego i dla rodzica.
Link

"Czy siecioholizm dotyczy również Ciebie?"
Niejeden nastolatek systematycznie słyszy od rodziców zdanie „ty to jesteś chyba uzależniony już od tego komputera”. Zwykle jest to przesadą, czasem jednak najbliżsi naśmiewając się z wielogodzinnego użytkowania internetu mają rację – dana osoba jest uzależniona od sieci, jest siecioholikiem.
Link

Artykuły napisane w 2011 roku"Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach"
Pod koniec starego roku lub na początku następnego, oprócz składania serdecznych życzeń najbliższym, składamy sobie również obietnice zmian na następny rok: zrzucić parę kilo, zadbać o siebie, więcej się uczyć, zainwestować w swoją przyszłość, mniej się złościć, nie spóźniać się itd.
Link

"Świąteczne przygotowania czyli jak ze wszystkim zdążyć i nie zwariować"
Święta kojarzą się zwykle z ciepłem, radością i odpoczynkiem. Często jednak zanim przyjdzie się cieszyć wymarzonym spokojem, do zrobienia, przygotowania i ogarnięcia w stosunkowo krótkim czasie pozostaje mnóstwo rzeczy.
Link

"Co mówić dzieciom na temat św. Mikołaja"
Wraz ze zbliżającymi się świętami rośnie ilość świątecznych piosenek w radiu, bombek i światełek w witrynach sklepowych oraz... świętych Mikołajów na ulicach.
Link

"Zakupoholizm"
Kobiety uwielbiają zakupy. Kupienie sobie choćby drobiazgu może poprawić humor, rozładować napięcie czy dać siłę na poradzenie sobie z trudnym wyzwaniem.
Link

"Nozofobia - co to takiego?"
Jesień i wiosna to te okresy w roku, kiedy najłatwiej przeziębić się lub ciężko rozchorować. Dla większości ludzi perspektywa pozostania w łóżku z katarem, kaszlem, bólem gardła czy gorączką nie jest zbyt zachęcająca, ale nie budzi też większego lęku.
Link

"Anoreksja"
Zapadł mi w pamięci jeden ze spotów kampanii społecznej pokazujący, na czym polega anoreksja. Na początku widać pulchną nastolatkę dokładnie oglądającą swoje ciało.
Link

"Jak zostać duszą towarzystwa"
Chyba każdy z nas zna taką osobę, która przyciąga do siebie innych. Ludzie lgną do niej, opowiadają o swoich sukcesach i problemach.
Link

"Pierwszy raz"
Pierwszy raz jest zawsze najbardziej stresujący. Dla wielu osób jest także jednym z ważniejszych, bo może na długi czas ukształtować wyobrażenia o bliskości. Nie ważne przy tym czy chodzi o pierwszy seks w życiu, pierwszy z nowym partnerem, pierwszy po ciąży czy po dłuższej abstynencji.
Link

"ADHD"
Ostatnimi czasy temat ADHD stał się modny. Gdy dziecko jest niegrzeczne, rodzice często słyszą, że być może ich pociecha nie tylko jest "żywym srebrem", ale ma ADHD
Link

"Kiedy w małżeństwie pojawia się nuda"
Chyba każdemu małżeństwo z wieloletnim stażem kojarzy się ze stabilnością, stagnacją i ... nudą
Link

"Uzależnienie od masturbacji"
Z seksuologicznego punktu widzenia masturbacja sama w sobie nie jest ani dobra ani zła
Link


"Jak pokonać strach przed lataniem"
U osób, które boją się latać, sama myśl o podróży samolotem prowadzi do mdłości, zawrotów głowy, szybszego bicia serca, spocenia dłoni
Link

"Jak pokonać uzależnienie od słodyczy"
Po czym poznać uzależnienie od słodyczy i jak je pokonać?
Link